ЭАЖММ

ЭАЖММ профессордук-окутуучулук курамы үчүн окутуучу семинарлар

ЖОЖдун изилдөөчүлүк потенциалын күчөтүү максатында Кыргыз Республикасынын Билим берүү жана илим министрлигинин "Университет 4.0" моделине кесиптик билим берүүнү трансформациялоону ишке ашыруу боюнча Жол картасынын 2-максатынын алкагында 2024-жылдын 24-апрелинен 7-июнуна чейин ЭАЖММ профессордук-окутуучулук курамы үчүн окутуучу семинарлар уюштурулду.

Семинарлардын темалары:

1. «Илимий изилдөө методологиясы, статистикалык маалыматтарды иштеп чыгуу», тренер Сорокин А.А., Улуттук Илимдер Академиясыны Тоо физиологиясы жана медицина институтунун окутуунун инновациялык усулдары жана билимдердин трансферти борборунун башчысы
  2. «Академиялык жазуунун негизги принциптери», тренер Мохаммад Багхер Рокни, MSPH, MPH. PhD, Иран Ислам Республикасынын Тегеран медициналык илимдер университетинин, Коомдук саламаттыкты сактоо мектебинин жана коомдук саламаттыкты изилдөө институтунун медициналык паразитология жана микология кафедрасынын профессору, Иран Ислам Республикасынын, Iranian Journal of Public Health (SCIE, SCOPUS, Thomson/ISI жана башка маалымат базаларында) журналынын редактору.

Семинардын программасы төмөнкү маселелерди камтыйт:

1. Илимий изилдөө методологиясы
  2. Статистикалык маалыматтарды иштеп чыгуу
  3. SPSS иштөө
  4. Илимий басылмалар (методология, басылмалардын берилиши, басылмалардын түзүмү, журналдын тандоосу, пайдалуу программалык камсыздоо ж. б.)
  5. Плагиат жана башка медициналык журналистикадагы мыйзам бузуулар (плагиаттын мисалдары, плагиатты табуунун илимий ыкмалары, башка мыйзам бузуулардын иргелиши (Double Submission, Redundancy, Salami publication, Meat expander, IMALAS ж.б.))
  6. Колдонуу менен илимий маалыматтарды башкаруу
  7. Илимий макалаларды даярдоо жана жарыялоо
  8. Экотехинспекция ресурстары жана маалымат базалары менен иштөө
  9.  Импакт фактору бар журналдарда жарыялоо үчүн өз илимий эмгектериңизди жазуу жана иштеп чыгуу боюнча кеңеш
  10. Илимий басылмаларды редакциялоонун принциптери (методология, басылмаларды берүү, басылмалардын түзүмү, пайдалуу программалык камсыздоо ж. б.)
  11. Журналдарды индекстөө жана аларды жайылтуу
  12. Thomson ISI тапшыруу
  13. PubMed, PMC, Medline, Scopus, EMBASSE, IMEMR, Коперник индекси, DOAJ, ISC, SID, EBSCO жана башка түпнуска маалыматтар базасына киргизүү
  14.  Илимий журналистика үчүн метрикалык тутумдар, мисалы Impact Factor, H-index, SJR, ж.б.

Семинарлар угуучулардын жакшы пикирлерин жаратты, алар сунушталган материалдын жогорку сапатын жана актуалдуулугун, ошондой эле машыктыруучулардын кесипкөйлүгүн жана компетенттүүлүгүн белгилешти.

Семинарлар ЭАЖММ профессордук-окутуучулук курамынын квалификациясын жогорулатууда жана изилдөө мүмкүнчүлүктөрүн күчөтүүдө, илимий изилдөөлөрдү жана академиялык маданиятты өнүктүрүүдө маанилүү кадам болуп калды.